2019 Volume 12 Issue 1

Články / Articles:2019 Volume 12 Issue 1

TRINITY DOCTRINE AND CHRISTOLOGY OF SAINT ATHANASIUS, ARCHBISHOP OF ALEXANDRIA, IN HIS LETTER TO EPICTETUS, BISHOP OF CORINTH

(Trojičná dogma a kristológia svätého Atanáza, arcibiskupa Alexandrie, v jeho liste Epiktétovi, biskupovi Korintu)

Stavrianos, Kyriakos S.

pages: 3-12

ZDROJ HODNÔT V KULTÚRNOM ŽIVOTE SLOVANOV

(A Source of Values in the Cultural Life of the Slavs)

Zozuľak, Ján

pages: 13-21

CORPUS TOPONYMICUM SLOVACIAE MEDIEVALIS (CTSM) – ON-LINE DATABASE OF MEDIEVAL TOPONYMIC MATERIAL AND ITS APPLICATION IN ONAMASTIC AND LINGUISTIC RESEARCH

(Corpus Toponymicum Slovaciae Medievalis (CTSM) – elektronická databáza stredovekého toponymického materiálu a jej využitie v onomastickom a lingvistickom výskume)

Labanc, Peter

pages: 22-38

OBRAZ UHRŮ A UHER V DÍLECH CÍRKEVNÍCH KRONIKÁŘŮ Z ČESKÝCH ZEMÍ ZE 14. STOLETÍ

(An Image of Hungary and Hungarians in Works by Church Chroniclers from the Czech Lands in the 14th Century)

Papajík, David

pages: 39-49

LIST PÁPEŽOVI INOCENTOVI X. Z ROKU 1652 VO SVETLE FAKTOV

(A Letter to Pope Innocent X of 1652 in the Light of Facts)

Žeňuch, Vavrinec

pages: 50-58

PÔSOBENIE RÁDU SV. KLÁRY V UHORSKU A NA SLOVENSKU

(The Order of Saint Clare in the Kingdom of Hungary and Slovakia)

Nemčeková, Mária

pages: 59-75

ECUMENICAL TRINITARIAN REFLECTIONS AND THE ‘DE RÉGNON PARADIGM’: A PROBE INTO RECOVERING THE SOCIAL-TRINITARIAN EMPHASES OF THE CAPPADOCIAN FATHERS

(Ekumenické trinitárne reflexie a „de Régnonova paradigma“: pokus o obnovenie sociálno-trinitárnych dôrazov kapadóckych otcov)

Valčo, Michal – Petro, Marek – Kardis, Mária – Shagieva, Rozalina V. – Kuznetsova, Maria A. – Kryukova, Nina I.

pages: 76-89

PISMO DE DIFFERENTIIS I PLETHONA KRYTYKA ARYSTOTELESOWSKIEGO BOGA

(De Differentiis and Pletho’s Criticism of Aristotelian God)

Jaworska-Wołoszyn, Magdalena