2020 Volume 13 Issue 1

Články / Articles:2020 Volume 13 Issue 1

OBRAZ POSTAVENIA BISKUPA V DIELE HISTORIA PERSECUTIONIS AFRICANAE PROVINCIAE TEMPORUM GEISERICI ET HUNERICI REGUM VANDALORUM OD VICTORA Z VITY

(The Portrayal of the Bishop’s Position in the Work Historia persecutionis Africanae provinciae temporum Geiserici et Hunerici regum Vandalorum by Victor of Vita)

Jirkal, Emanuel

pages: 3-15

THE EPISODE OF THE SLEEP OF THE DRAGON SLAYER HERO IN BYZANTINE-SLAVIC HAGIOGRAPHIC TEXTS

(Epizóda spiaceho hrdinu zabijaka drakov v byzantsko-slovanských hagiografických textoch)

Casas-Olea, Matilde

pages: 16-27

LATINSKÝ RUKOPIS A CXXX A JEHO VÝZNAM PRO STUDIUM ČESKOCÍRKEVNĚSLOVANSKÉHO PŘEKLADU, ČTYŘICETI HOMILIÍ NA EVANGELIA (BESĚDY NA EVANGELIJE)

[Latin Manuscript A CXXX and Its Importance for the Study of the Czech Church Slavonic Translation of Forty Gospel Homilies (Besědy na evangelije)]

Čajka, František

pages: 28-43

K PÔVODU MORAVSKÉHO RASTISLAVA Z JAZYKOVEDNÉHO HĽADISKA

(On the Origin of Rastislav of Moravia From a Linguistic Point of View)

Diweg-Pukanec, Martin

pages: 44-50

ST. JEROME’S HOMILIES ON LUKE’S GOSPEL IN CROATIAN GLAGOLITIC BREVIARIES

(Homílie sv. Hieronyma k Lukášovmu evanjeliu v chorvátskych hlaholských breviároch)

Mihaljević, Ana – Mihaljević, Milan

pages: 51-82

NA CESTE DO CÁCH. UHORSKÝ PÚTNICKÝ KRÍŽ V ANDERNACHU

(On the Journey to Aachen. Hungarian Pilgrim Cross in Andernach)

Nemeš, Jaroslav

pages: 83-101

OTÁZKA LITURGICKÝCH KOMPETENCIÍ BISKUPOV V NESKOROM STREDOVEKU V UHORSKU. PRÍPAD HLAVNÉHO OLTÁRA OD MAJSTRA PAVLA V BAZILIKE SV. JAKUBA V LEVOČI

(The Issue of Liturgical Competences of Bishops in the Late Middle Ages in the Kingdom of Hungary. The Case of the Main Altar by Master Paul in St Jacob’s Basilica in Levoča)

Olejník, Vladimír

pages: 102-111

BYZANTSKO-SLOVANSKÁ TRADÍCIA V STARŠOM OBDOBÍ VÝVINU SLOVENSKEJ KULTÚRY

(The Byzantine-Slavic Tradition in the Older Period of Slovak Culture Development)

Žeňuch, Peter

pages: 112-125

КРАТКИЕ ЖИТИЯ ЕВАНГЕЛИСТОВ В КИРИЛЛИЧЕСКИХ СТАРОПЕЧАТНЫХ ЕВАНГЕЛИЯХ ТЕТР И ИХ ПРОИСХОЖДЕНИЕ

(Short Lives of Evangelists in Early Cyrillic Printed Liturgical Tetraevangelions)

Ostapczuk, Jerzy – Wysoczański, Wiktor – Maciuszko, Janusz Tadeusz – Tofiluk, Jerzy

pages: 126-143

JĘZYKOWY OBRAZ BIZANCJUM W POLSZCZYŹNIE DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ

(The Linguistic Picture of Byzantium in the Old and Contemporary Polish Language)

Skorupska-Raczyńska, Elżbieta – Rutkowska, Joanna

pages: 144-154

SROVNÁNÍ KATOLICKÝCH A EVANGELICKÝCH RUKOPISNÝCH MODLITEBNÍCH KNIH Z OBDOBÍ 18. – 1. POLOVINY 19. STOLETÍ

(Comparison of Catholic and Protestant Handwritten Prayer Books From the 18th – the 1st Half of the 19th Century)

Holešová, Anna – Horáková, Lenka

pages: 155-166

DEIXA AKO PROSTRIEDOK AKTUALIZÁCIE CYRILO-METODSKEJ TÉMY V ÚVODE KÁZNE JURAJA FÁNDLYHO

(The Deictic Expressions in Updating the Theme of the Cyril and Methodius Mission in the Beginning of the Sermon Written by Juraj Fandly)

Mihalková, Gabriela

pages: 167-176

PARTICIPÁCIA TALIANSKYCH HISTORIKOV Z KONCA 19. STOROČIA NA ŠÍRENÍ CYRILO-METODSKÉHO KULTU (PIETRO BALAN, PIETRO PRESSUTTI, GAETANO ALIMONDA, DOMENICO BARTOLINI)

[The Participation of Italian Historians From the End of the 19th Century in Spreading the Cyrillo-Methodian Cult (Pietro Balan, Pietro Pressutti, Gaetano Alimonda, Domenico Bartolini)]

Lukáčová, Martina

pages: 177-186

CONSTRUCTING THE IMAGE OF BYZANTIUM IN THE 20TH CENTURY: THE RUSSIAN THEME IN THE GREEK “NEO-BYZANTINE” PROJECT

(Konštrukcia obrazu Byzancie v 20. storočí: ruská téma v gréckom neobyzantskom projekte)

Kamenskikh, Aleksey

pages: 187-196

NATIONAL COMMUNITIES AS THE SPACE OF VALUE PRESERVATION AND TRANSFORMATION FROM THE PERSPECTIVE OF PARTICULARISM AND UNIVERSALISM (THE ISSUE OF NATIONAL AND EUROPEAN IDENTITY)

[Národné komunity ako priestor uchovávania a transformácie hodnôt z hľadiska partikularizmu a univerzalizmu (otázka národnej a európskej identity)]

Maximová, Jarmila

pages: 197-207

LITERÁRNOHISTORICKÉ A INTERPRETAČNÉ VÝCHODISKÁ „POETIKY DISLOKÁCIE“ V JUŽNOSLOVANSKÝCH LITERATÚRACH PO ROKU 1989 A ICH REFLEXIA NA SLOVENSKU

(Literary-historical and Interpretative Background of “Poetics of Dislocation” in South-Slavic Literatures After the Year 1989 and Its Reflexion in Slovakia)

Taneski, Zvonko

pages: 208-223

SV. CYRIL A METOD A ICH REFLEXIA V KRAJINE SLOVENSKA

(Sts. Cyril and Methodius and Their Reflection in the Landscape of Slovakia)

Nemčíková, Magdaléna – Krogmann, Alfred – Oremusová, Daša – Ambrosio, Vitor – Mróz, Franciszek

pages: 224-236

Recenzie / Book Reviews:

Lukačka, Ján. Matúš Čák Trenčiansky (Miloš Marek) / 237 /

Taneski, Zvonko. Славистички синтези / Slavistické syntézy (Martina Lukáčová) / 239 /

Správy / Chronicle:

Významná medzinárodná vedecká konferencia na FF UKF v Nitre / 241 /